Ne nadati se samo za snagu volje.
Ako ste postavili ovo pitanje, onda je stvarno oštro. Možda koristite ne jaka pića, već svaki dan. Možda pauzirate, ali stupnjevi postaju viši.
Bez obzira na to, odluka o vezanju s alkoholom je pravi korak. Ali prvo. Sljedeće može biti teže.
Zašto prestati piti težak je zadatak
Popularni izgovor, s kojim se ljudi dopuštaju da ne napuštaju čašu ili bocu, zvuči ovako: "Mogu u bilo kojem trenutku prestati, čim poželim!" Ali ovo je samoodređenje. Problem je što često alkoholizam ne može biti poražen snagom volje.
S gledišta liječnika, pijanstvo je nešto poput složenog poremećaja prehrane, čiji uzroci često leže u genetskoj predispoziciji. Dakle, utvrđeno je da su alkoholizam i bulimija povezani s istim genima. A to znači da se obje situacije odnose ne samo na ponašanja, već i na psiho-fiziološke poremećaje.
U stvari, alkoholizam je neuspjeh u mozgu. Opasno, jer se alkohol ugrađuje u kemijske veze unutar sive tvari. Kao rezultat toga, mozak se sadi na redovne doze alkohola, iz kojih nije tako lako ukloniti.
Kako prestati piti
S obzirom na složenost situacije, preporučljivo je koristiti nekoliko načina. Odaberite i kombinirajte ih ovisno o osobnim potrebama.

1. Razgovarajte s liječnikom
Možete započeti s terapeutom (ako je potrebno, savjetovat će vas sljedećem stručnjaku - narkologu). Liječnik će saznati koliko je vaš problem ozbiljan.
U pravilu, kako bi se dijagnosticirali problemi s alkoholom, dovoljno je dobiti potvrdne odgovore na tri pitanja:
- Osjećate li redovito da trebate piti?
- Ne možete kontrolirati koliko pijete i "doslovno 50 grama!" Lako se razviti u čašu za čašu?
- Jeste li iznervirani i/ili se fizički osjećate loše ako ne dobijete alkohol kad ga želite?
Pored toga, liječnik će vam pomoći da odredite ciljeve. Oni mogu biti drugačiji. Možda samo želite piti manje. Ili se možda nestrpljivo potpuno vežite s alkoholom. Ovisno o tome, kao i vašem fizičkom stanju, terapeut će vam ponuditi pojedinačni plan liječenja.
2. Pauza
Možda ste sretni koji se zaista mogu riješiti žudnje za alkoholom, jednostavno govoreći sebi: "To je to, ne pijem od današnjeg dana." Provjeriti.
Preporučuje se započeti sa stankom 28 dana. Ili 90 ili 365. ako za to vrijeme uspijete dodirnuti alkohol, tada imate situaciju pod kontrolom.
Takva je stanka dovoljna da formira stabilnu naviku. Pa čak i ako s vremena na vrijeme opet dopustite sebi čašu ili dvije, to će i dalje biti dobar korak na putu do oporavka. Samo ne zaboravite ponoviti pauze.
Mobilne aplikacije mogu vam pomoći. Oni prate koliko ste vremena trajali bez lošeg navike, ohrabrili, prijavili te probleme sa zdravljem koje ste uspjeli izbjeći, daju jednostavne kućne recepte kako biste olakšali stanje i podijeljeni su po motivirajućim citatima Velikog.

3. Budite spremni za sindrom otkaza
Značenje takvih lomova je dati tijelu vremena da polako vraća ne -alkoholni metabolizam.
Ako govorimo o ozbiljnim slučajevima, pauze mogu biti bolne. SO -ALELED SINDROM OTCORSKIH UPRAVLJANJA često uključuje:
- Tremor (drhtanje) u udovima.
- Halucinacije.
- Konvulzije i glavobolje.
Ako se radi o vama, najbolja opcija bila bi odmori u specijaliziranoj bolnici. Ili barem zamolite liječnika da vam propisuje lijekove i postupke koji bi mogli smanjiti neugodne senzacije.
4. Koristite psihološke tehnike
U teškim slučajevima može biti potrebna psihoterapija. Psihoterapeut će pomoći da jasno vidi cilj koji ste postavili, ostvariti prednosti odbijanja alkohola, a također se nositi s mogućom anksioznošću, razdražljivošću i depresijom.
Budući da pijanstvo također utječe na voljene osobe, možete otići na prijem psihoterapeutu zajedno s osobom koja je značajna za vas. To će pomoći uspostaviti vezu, a također će vam pružiti osjećaj da niste sami.
Ne biste trebali trošiti novac na tako prikupljeno kodiranje.
Metode temeljene na prijedlogu nemaju ni najmanju znanstvenu opravdanost. A u nekim slučajevima mogu čak i povećati žudnju za alkoholom. U tom pogledu, u 2015. godini, kodiranje kao metoda liječenja ovisnosti o alkoholu zabranjeno je u narkološkim klinikama u moskovskoj državi.

5. Pridružite se grupnoj terapiji
"Klub anonimnih alkoholičara" samo zvuči smiješno. U stvari, takvi su sastanci izuzetno važni za one koji se bore s ovisnošću o alkoholu. Tamo možete pronaći razumijevanje, podršku i uspješne primjere života.
Samo unesite frazu "anonimni alkoholičari" i ime vašeg naselja u traku za pretraživanje i saznat ćete mjesto i vrijeme sastanka najbliže grupe.
Pa, ili potražite prikladnu skupinu u otvorenom direktoriju anonimnih alkoholičara.
6. Budite spremni uzeti posebne lijekove
Ne postoje droge koji mogu izliječiti poremećaje alkohola. Ali postoje droge zbog kojih alkohol može učiniti manje ugodnim.
Na primjer, disulfits. To izaziva izuzetno groznu senzaciju - mučninu, povraćanje, općenito loše - svaki put kada poništite čašu. Ili kalcijeve akuprone: pod određenim uvjetima značajno smanjuje žudnju za pijenjem. Ili naltrexon: blokira proizvodnju endorfina prilikom pijenja alkohola.
Takva se sredstva proizvode i u obliku tableta i u obliku injekcija.
Ali treba imati na umu da će lijekovi biti učinkoviti samo kada mijenjaju način života. Osim toga, oni često imaju prilično ozbiljne nuspojave. Stoga ih može propisati samo liječnik.
7. Budite strpljivi i uporni
Da biste prestali piti ili barem pobrinite se da imate puno alkohola pod svojom kontrolom. Budite spremni za ovo. I nemojte se obeshrabriti ako u nekom trenutku prekinete. Neuspjesi su samo faze procesa uklanjanja štetne navike.
Prema stručnjacima, pet godina nakon početka borbe, samo jedna osoba od sedam ima problema s alkoholom. Dakle, liječenje djeluje. Samo mu dajte vremena.